Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 16:47
 
DEÜ Denizcilik Fakültesi dekanlığına atama yapıldı
Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin ilk mezunlarından Prof. Dr. D. Ali Deveci, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanlığına atandı.
Deniz Eğitimi Haberi
DEÜ Denizcilik Fakültesi dekanlığına atama yapıldı

Prof. Dr. D. Ali Deveci, Nisan 2016 Dönemi'nden bu yana Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı vekili olarak görevini sürdürüyordu. Deveci, YÖK tarafından Ağustos 2017 itibariyle 'Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanlığı' görevine atandı.

 

Prof. Dr. D. Ali Deveci kimdir?

1971 Fethiye doğumlu olan Prof. Dr. D. Ali Deveci, 1993 yılında lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda tamamlayarak, Yüksekokulun ilk mezunları arasında yer almıştır. Mezun olduktan sonra sektörde 2 yıl “freight forwarder”,  “gemi kiralama ve brokerlik” ve “gemi yönetimi” alanlarında çalışmıştır.

 

1996 yılında Yüksek Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Uluslararası İşletmecilik Programı”nda tamamlamıştır. Doktora derecesini ise 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü “Deniz İşletmeciliği” bilim alanında elde etmiştir.

 

Dr. D. Ali Deveci, 2002 yılında DEÜ’de Yardımcı Doçentlik kadrosuna atanmış, 2009 yılında da Pazarlama alanında Doçentlik unvanını almıştır. Dr. D. Ali Deveci 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’na Profesör olarak atanmıştır.  


1994 yılından bu yana Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde öğretim elemanı olarak çeşitli kademelerde görev alan Prof. Dr. D. Ali Deveci aynı zamanda Fakülte’de Dekan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Dr. D. Ali Deveci’nin üstlenmekte olduğu idari ve akademik görevler Fakülte Kurulu Üyeliği, Deniz Ulaştırma İşletme Yönetimi Anabilim Dalı Başkanlığı, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Lojistik Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanlığı ve DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliğini kapsamaktadır. Dr. D. Ali Deveci DEÜ Denizcilik Fakültesi Dergisi’nde Sahip, Sorumlu Müdür ve hakemlik görevlerini de üstlenmiştir.

 

Prof. Dr. D. Ali Deveci İntermodal/Multimodal Taşımacılık, Deniz Taşımacılığı, Gemi Acenteliği ve Forvarder İşletmeciliği, Gemi Kiralama ve Brokerlik, Dış Ticaret, Uluslararası Lojistik ve Lojistik Hizmetleri Pazarlaması, Taşımacılıkta Dokümantasyon ve Sözleşmeler alanlarında lisans ve lisansüstü düzeylerde dersler vermektedir. Deniz ticareti, liman işletmeciliği, lojistik ve intermodal taşımacılık alanlarında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

 

Prof. Dr. D. Ali Deveci, 2002 yılında Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Mezunlar Derneği’nin (şimdiki DEFMED) kurucu başkanlığını üstlenmiş ve iki dönem Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır.

 

Prof. Dr. D. Ali Deveci ulaştırma ve denizcilik ile ilgili çeşitli ulusal rapor ve proje çalışmaları içerisinde yer almıştır. Bunlar sırasıyla; 10. Ulaştırma Şurası İntermodal Taşımacılık ve Lojistik Raporu, 11. Ulaştırma Şurası Denizyolu Ulaştırması Çalışma Raporu, DPT IX. Kalkınma Planı Deniz Ulaştırması Özel İhtisas Komisyonu Raporu, TUSİAD Ulaştırma Sektörü Raporu, DLH Ulaştırma Yapıları Master Plan Çalışması, DLH Turizm Kıyı Yapıları Master Plan Çalışması, Türkiye-Hollanda arasında İntermodal Taşımacılık ve Lojistik Alanda Bilgi Değişim Projesi şeklindedir.

Kaynak: (VYG) - Vira Yayın Grubu Editör: Vira Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı