Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 00:05
 
Marmara Deniziʹnde ˮoşinografikˮ şartlar izleniyor
Marmara Üniversitesi (MÜ) tarafından hazırlanan ˮMarmara Denizinin Değişen Oşinogafik Şartlarının İzlenmesi Projesiˮ (MAREM) kapsamında çalışma yürüten bilim adamlarından oluşan 30 kişilik heyet, ˮOktay-4ˮ isimli tekneyle Çanakkaleʹnin Gelibolu ilçesine geldi.
Çevre Haberi
Marmara Deniziʹnde ˮoşinografikˮ şartlar izleniyor

Marmara Deniziʹnde düzenli ölçümlerle her yıl belli dönemlerde çalışmalarını sürdüren 30 kişilik heyet, 14 Temmuzʹda Tekirdağ Hoşköy sahilinden başlayan çalışma çerçevesinde, Geliboluʹya ulaştı. Ekip, bölgede oşinografik, hidrografik, biyolojik, kimyasal, sedimantolojik ve klimatolojik istasyon çalışmaları yapıyor.Marmara Deniziʹndeki kirliliğin balıklar üzerinde yaratığı etkileri, azalma sebepleri ve balıkların insanları ne kadar etkilediklerine yönelik çalışmaları da gerçekleştiren heyet, denizdeki fay hatlarında yaşanan değişimleri de gözlemliyor.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sakınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeye ilk dahil olduğu zamanlarda ilginç şeyler göreceklerini ve elde edeceklerini tahmin ettiklerini söyledi.

 

"İstanbul, yeni olacak bir depreme hazırlıklı olmalıdır."

Sakınç, bölgenin özellikle faylarıyla çok bilindiğini vurgulayarak, ˮBurada, özellikle Kuzey Anadolu fayı meşhur bir fay. Onunla ilgili bilgiler gemide bulunan radarla taranıyor. Özellikle Marmara Adasıʹnın açıklarında belirgin olan faylarda gaz çıkışlarına rastladık. Faylar deprem üretmeye devam edecektir. Bunun için özellikle Marmara Denizi kıyılarında bulunan şehirler ve yaşayan kişiler özellikle tabii İstanbul, yeni olacak bir depreme hazırlıklı olmalıdır.ˮ diye konuştu.Hidrobiyolog Dr. Levent Artüz de MAREM araştırmasının, Marmara Deniziʹnde bir izleme çalışması olduğunu belirtti.Çalışmanın ilk olarak Türkiye Et ve Balık Kurumunda 1954 yılında başlatıldığını hatırlatan Artüz, ˮOnun devamında Hidrobiyoloji Enstitüsünde 1982 senesine kadar devam etmiştir. Bunun içerisinde jeolojisi var, Marmara Deniziʹnin biyolojisi var, oşinografisi var. Marmara Deniziʹndeki su ürünleri ile ilgili spot çalışmalar var.ˮ ifadelerini kullandı.Çalışmaya katılan Türkiye Kimya Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yalçın da araştırmalar sırasında Kızıldenizʹde yaşayan deniz tavşanını Marmara Deniziʹnde bulduklarını söyledi. Yalçın, Marmaraʹnın diğer denizlere göre balık türlerinin barınması bakımından daha şanslı bir alan olduğunu kaydetti.

Kaynak: Editör: Vira Haber
Yorumlar
Haber Yazılımı