Haber Detayı
24 Temmuz 2017 - Pazartesi 00:07
 
TCG Işın (A-583) DZKKʹya teslim edildi
Kurtarma ve Yedekleme Gemisi (ARS) TCG IŞIN (A-583), 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü düzenlenen tören ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.
Savunma Sanayi Haberi
TCG Işın (A-583) DZKKʹya teslim edildi

Kurtarma ve Yedekleme Gemisi (ARS) TCG IŞIN (A-583), 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü Tuzlaʹda Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü Korlu ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle İstanbul Denizcilik Gemi İnşa Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

 

ROV ve ADS özelliği ile donatıldı

Denizaltı gemilerinde meydana gelebilecek kaza ve arıza durumlarında denizaltıda kalan personelin kurtarılması amacıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığıʹnın modernizasyon projeleri kapsamında Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı aracılığıyla özel sektöre inşa ettirilen TCG Işın; dalgıç, ROV (Remotely Operated Vehicle) ve ADS (Atmospheric Diving Suit) ile sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmalar ile suüstü gemilerini denizde yedekleme görevlerini de yapabilecek yeteneklere sahip olarak inşaa edildi.

 

3 bin metreden enkaz kurtarma

TCG Işın, denizde kazaya uğramış ve batmış uçak, gemi, denizaltı vb. enkazları tespit, teşhis ve kurtarmaya yönelik donanımla teçhiz edilirken, aynı zamanda üzerine konuşlandırılacak modern seyyar kurtarma sistemleriyle 3000 metre derinliğe kadar enkaz kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olarak donatıldı.TCG Işın gemisinin isminin nereden geldiğine dair yapılan açıklamada, 1943 yılında yaşanan Refah faciasında şehit olan Deniz Yüzbaşı Zeki Işın’dan aldığı belirtildi.

Kaynak: (VYG) - Vira Yayın Grubu Editör: Hüseyin Altay YONTAN
Yorumlar
Haber Yazılımı